Scooterns Dag i Stockholm, lördagsrideout och veckans scooterfika.

Denna vecka är tämligen späckad med aktiviteter för hugade smeder.

Först och främst är det ojämn vecka och således dags för scooterfika. Eftersom flera av oss tycks vara upptagna i eftermiddag skjuter vi dock på fikat till imorgon. Ett litet tidsbyte kommer också att ske. Alltså träffas de som vill istället imrogon, torsdagen den 15/9, på Café Norr ca klockan 17:00. Det blir ingen körning denna gång utan ”bara” en fika. Som vanligt krävs ingen föranmälan så det är bara att dyka upp.

Lördagen är full av valmöjligheter: vissa av klubbens medlemmar tänker åka till Stockholm för att delta i Scooterns Dag. Exakt tid och plats för samling är ännu ej bestämd, men det blir på morgonen. Eftersom undertecknad tyvärr ej kommer att kunna åka med denna gång på grund av andra åtaganden under eftermiddagen uppmanas de som vill följa med kontakta Lasse på telefonnummer 016-512013 för att anmäla intresse.

För de av som inte kan/vill åka med till Stockholm finns istället möjligheten att ta en liten tur i krokarna istället – eventuellt till Tidö. Vi träffas ca 10:00 på lördag förmiddag vid gamla Shellmacken i Torshälla och räknar med att vara tillbaka i stan senast 14:00. Ta med eget fika eftersom vi inte vet om något café kommer att vara öppet!

Väl mött!

Detta inlägg är publicerat i Uncategorized. Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

16 kommentarer

 1. Skrivet 13/2 2014 klockan 13:18 | Permalink

  What’s up to all, the contents present at this site are actually remarkable for people knowledge, well,
  keep up the good work fellows.

  • Skrivet 10/9 2014 klockan 20:14 | Permalink

   c4h, jag kom ju pe5 en sak till jag skulle se4ga! e5 de5 blev jag ju den toftle kommentatorn! (Dc5 VANN JAG!!!) :DSkulle vilja se ne4r du sitter beredd och bara ve4ntar in tiden…12.10…12:11…12.12 –> PUBLICERA! Eller du kanske tidsinste4llde se5 att det inte alls var lika spe4nnande som jag ser framff6r mig…? ;)P & K!

 2. Skrivet 23/3 2014 klockan 01:44 | Permalink

  With the day nearly complete, you find yourself suddenly pulling into the nearest fast-food joint ready to wolf down a large
  combo: fries, the greasy burger and a drink big enough to throw blood-sugar levels into a tailspin.
  The first aspect of meal planning you have to tackle is
  routine. In this way athletes and common people consume
  heavy amount of sports nutrition daily to
  maintain their physique.

  • Skrivet 10/9 2014 klockan 16:10 | Permalink

   Det de4r med hur och ne4r man ska ste4da och vem som ska gf6ra det e4r den allra vanligaste orsekan till gre4l. Fast du kan inte fe5 ne5gon f6ver sme5skolee5ldern att bli ne5got som han eller hon inte e4r. Tror jag. Mf6jligen kan man fe5 dem att vilja komma ihe5g att vara en till lags. Och se5 kan man te4nka lite pe5 sin egen inste4llning ockse5. Se5 he4r e4r det:1. Ingen tycker om att ste4da ne4r ne5gon annan sagt e5t dem att de ska gf6ra det. Nu.2. Den som vill ha mest ste4dat har inte nf6dve4ndigtvis re4tt.3. Om man gre4lar om det, beste4m vad som e4r en rimlig nive5 och dela pe5 det (veckovis, e4mnesvis eller pe5 ne5got annat vis). Benhe5rt. Sen fe5r den som vill ha mer e4n se5 ockse5 ste5 ff6r lite mer arbete, mot att motparten jobbar mer med ne5got som han eller hon tycker e4r nf6dve4ndigt/gf6r bra/gillar. Ve4rt en skilsme4ssa e4r det i alla fall inte. Knappt ens ett gre4l.

  • Skrivet 19/2 2015 klockan 15:11 | Permalink

   He4rlig text! Passar ve4ldigt bra ilnabd….Hoppas se5 att du me5r be4ttre, ilnabd behf6ver man pausa och ta hand om sig sje4lv. Inte minst ne4r massa tre5kigheter har he4nt.d6nskar dig allt gott och stor kram!Marie

  • Skrivet 5/4 2015 klockan 04:22 | Permalink

   Hej,Har just hittat till din blogg. Precis vad jag behf6ver. Inspiration till att gf6ra ste4dningen roiarlge och inte ne5got som suger energi. Tack!

  • Skrivet 20/4 2015 klockan 17:59 | Permalink

   Hello there! Exce llent blog! Now i’m a usual visitor (somewhat more like addict ) on your website nevertheless I had a concern. I am just absolutely not positive if it is the right web site to ask, but there are no spam comments. I get comments day-to-day. Can you assist me? Gives thanks!

 3. Skrivet 18/4 2014 klockan 05:00 | Permalink

  Post writing is also a fun, if you know after that you can write
  or else it is complex to write.

  My web site: home renovation companies kitchener waterloo (Lolita)

 4. Skrivet 31/5 2014 klockan 23:45 | Permalink

  Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much.
  I’m hoping to provide something again and aid others like you helped
  me.

 5. Skrivet 5/7 2014 klockan 04:02 | Permalink

  Hello, I wish for to subscribe for this web site too get hottest updates, thus where can i do it please help out.

  Feel free too surf to my weblog … insomnia home remedies

 6. Skrivet 21/7 2014 klockan 21:41 | Permalink

  They’re not doing it themselves, they’re going to the Russians to do the same
  thing. Then he added a ton of third-and-mediums and third-and-longs.
  Learn to be aware of your intuition, and you will get better over time.

 7. Skrivet 22/8 2014 klockan 08:38 | Permalink

  I believe that is onne of the so much important inro for me.
  And i’m glad reading ylur article. However should stateement
  on some commonn things, The website style is ideal, the articles is
  in point of fact excellent : D. Good activity, cheers

 8. Skrivet 10/10 2014 klockan 10:24 | Permalink

  Thankfulness to my father who shared with me on the topic of this weblog, this web
  site is in fact remarkable.

 9. Skrivet 14/11 2014 klockan 02:29 | Permalink

  These vans, which are sometimes called accessible vans, are designed for easy access for people with
  physical disability. If you spend lot of time in vehicle it would be better if you have a wash room, with a toilet and also a
  simple shower. Another important thing before you choose
  a removal company is that you need to look
  into the pricing structure too for the distance you are moving.

 10. Skrivet 24/3 2015 klockan 19:46 | Permalink

  Hi there, after reading this remarkable post i am as well cheerful to share my know-how
  here with friends.

 11. Skrivet 28/3 2017 klockan 04:31 | Permalink

  What’s up, this weekend is good designed for me, as this point in time i am reading
  this wonderful informative post here at my house.

2 trackbacks

 1. Av storify.com on 26/9 2014 at 02:50

  storify.com…

  Scooterns Dag i Stockholm, lördagsrideout och veckans scooterfika….

 2. Av isaworld.pe.kr on 26/9 2014 at 08:30

  isaworld.pe.kr…

  Scooterns Dag i Stockholm, lördagsrideout och veckans scooterfika….

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Scooterkalendern

  Inga just nu!